Pojdi na glavno vsebino

Živimo skupaj

Teme: Kulturna raznolikost, Kulturna dediščina, Kultura miru in nenasilja, Globalno državljanstvo, Medkulturno učenje, Trajnostni razvoj, Trajnostni življenjski slog
Ključne besede: Cilji trajnostnega razvoja (SDG), Človekove pravice, Naučiti se živeti skupaj, Okolje, Podnebne spremembe, Solidarnost, Šport in športne vrednote, Svoboda izražanja, Umetnost, Voda, Whole-school approach
Nosilec: Osnovna šola Kapela
Vodja projekta: Urska Gruškovnjak (urska.legen [afna] os-kapela.si)
Ciljna skupina: vrtec, OŠ, 1. - 3. razred, OŠ, 4. - 6. razred, OŠ, 7. - 9. razred, srednja šola

Projekt Živimo skupaj temelji na medsebojnem in medgeneracijskem povezovanju s ciljem spoznavanja sebe in drugih v medsebojnem učenju. S projektom želimo spodbuditi povezanost s svojo okolico in k medsebojno izmenjavanje znanja ter izkušenj, spoznavanje novih poti, ki ob tem pomembno vplivajo na pozitiven globalni trajnostni razvoj. Namen projekta je praktično izdelovanje izdelkov, ki krepijo naše spretnosti, razvedrijo naš vsakdan in širijo naša obzorja.

Projekt Živimo skupaj temelji na medsebojnem in medgeneracijskem povezovanju s ciljem spoznavanja sebe in drugih v medsebojnem učenju. Poudarek dajemo praktičnemu delu in uresničevanju Delorsovih stebrov, predvsem stebrov - učiti se, da bi znali delati in učiti se, da bi živeli skupaj. Dejavnosti temeljijo na spoštovanju trajnostnega in globalnega načina življenja. Spoznavamo lokalno tradicijo in jo povezujemo z interesi današnje mladine, ki na praktičen način spoznava kulturno raznolikost in dediščino domačega okolja. Gradimo na medgeneracijskem prenosu znanja s poudarkom na medsebojni solidarnosti.
Projekt zaokrožamo z obeležbo Svetovnega dneva voda, ki sovpada z datumom zaključka projekta. V letošnjem šolskem letu bo to 21. marca 2025. Ime projekta - Živimo skupaj - poudarja pomen povezovanja in sprejemanja sebe in drugih skozi medsebojno spoznavanje in skupno praktično delo. Cilj projekta predstavlja aktivna, angažirana vključenost posameznika v delavnice, kjer ne le teoretično, ampak predvsem praktično spoznava interesno področje, ki ga zanima in je hkrati povezano z lokalnim okoljem in njegovo tradicijo.
Delavnice so vsako leto namenjene razvoju znanja o trajnostnih vidikih življenja v globalno dobro.
S projektom želimo pritegniti raznolike udeležence iz domačega in širšega okolja, ki bi s svojim sodelovanjem širili obzorja drug drugemu. Skozi projekt želimo ponuditi spoznavanje kulturnih, naravnih in geografskih značilnosti domačega kraja, Slovenije, domačih obrti in običajev. Ohraniti želimo pristnost in sožitje med generacijami, ter učenje od starejših. Spodbuditi želimo k recikliranju in ponovni rabi surovin in materialov, ter k naravni samooskrbi. Razvijamo predvsem samostojnost, spoznavanje sebe in razvijanje raznolikih interesov. Tekom medsebojnega sodelovanja v delavnicah spoznavamo in upoštevamo raznolike človekove pravice, poudarjamo enakost spolov in razvijanje lastnih interesov, spodbujamo raznolika sodelovanja, odobravanje razlik, spodbujanje kulture miru in nenasilja, ter pomen posameznika v svojem delovanju za dobrobit državljanov sveta.
Živimo skupaj 2024/25 bo projekt, ki bo potekal skozi vso šolsko leto skozi različne obeležitve mednarodno pomembnih dni, delavnic po razredih, individualnih usmeritvah. Na finalizaciji projekta, 21. marca 2025, pa bodo na šoli potekale raznolike praktične delavnice v živo. Izvedba delavnic pa bo možna tudi na daljavo z upoštevanjem v naprej podanih smernic. Sodelujoči na daljavo bodo do 7. marca 2025 oddali poročilo o izvedbi različnih aktivnosti v svojem zavodu, priložili pa bodo tudi fotografije in pripeli link do spletne strani zavoda, kjer so objavili dejavnosti izvedenega projekta. Ob izpolnitvi vseh kriterijev bodo prejeli potrdilo, najkasneje do meseca maja. Sodelujoči v živo pa bodo potrdilo o udeležbi prejeli 21. 3. 2025. Z izvedbo projekta Živimo skupaj bomo začeli v sredini septembra 2024. Pripravili bomo natančen opis projekta s prijavnico in načrtom izvedbe v živo in na daljavo, ki ga bomo razposlali po šolah in objavili na spletni strani UNESCA. Več informacij o projektu bo na voljo na predstavitveni spletni strani projekta: https://os-kapela.splet.arnes.si/.

Več informacij najdete na:
https://www.os-kapela.si/2022/09/06/zivimo-skupaj-2022-23-unesco-projekt-os-kapela/

Fotogalerija

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...