Pojdi na glavno vsebino

Moje pravice

Teme: Kultura miru in nenasilja, Globalno državljanstvo
Ključne besede: Človekove pravice, Demokracija in pravičnost, Diskriminacija, Enakopravnost spolov, Naučiti se živeti skupaj, Solidarnost, Toleranca, Vključenost in pravičnost
Nosilec: Osnovna šola Frana Kranjca
Vodja projekta: Anja Kunej (anja.kunej [afna] guest.arnes.si)
Ciljna skupina: vrtec, OŠ, 1. - 3. razred, OŠ, 4. - 6. razred, OŠ, 7. - 9. razred, srednja šola

Pomembno je, da mladi poznajo človekove pravice in z njimi tudi povezane odgovor
  1. Učence seznanimo s Konvencijo o otrokovih pravicah  in/ali z Deklaracijo človekovih pravic. Za uvodno motivacijo si lahko izberemo ustrezni kratki film, reklamni spot, literarno zgodbo, fotografijo, igro vlog … Učenci si nato izberejo eno pravico, se o njej pogovarjajo ter oblikujejo svoje mnenje, zakaj so ljudem kršene pravice. Spodbudimo jih k razmišljanju o neenakomernem razvoju v svetu in globalni solidarnosti ter o vzrokih in posledicah kršenja človekovih pravic. Pogovorimo se tudi o naših odgovornostihter oblikujmo stališča, kako lahko mi vplivamo in kaj lahko naredimo za odpravo kršitev človekovih pravic.
  2. Izvedemo delavnicov sklopu pouka ali drugih dejavnosti.
  • Delavnica naj vključuje razpravo na temo tiste pravice, ki so si jo učenci izbrali, in s tem dovolimo, da imajo učenci možnost izražanja lastnih pogledov, razmišljanj ter argumentov o izbrani pravici. Učenci naj oblikujejo tudi želje oziroma spodbudne misli za ljudi, ki jim je ta pravica kršena.
  • V povezavi z razpravo o izbrani pravici pa naj učenci še likovno-literarno ustvarjajo. Izdelajo KNJIGO ŽELJA iz poljubnega materiala, poljubne velikosti na katero napišejo/narišejo željo oziroma spodbudno misel v obliki risbe, pesmi, besedila, besede/besedne zveze … Mlajši lahko ostale stranice zapolnijo še z risbicami z novoletnimi motivi. Zaželeno je, da bi nekaj knjig odposlali ustreznim humanitarnim organizacijam v vašem kraju in s tem osmislili in aktualizirali dogodek.
  1. Eno do največ treh knjig sodelujoče šole pošljejo najkasneje do 1. decembra 2024na naslov OŠ Frana Kranjca Celje, Hrašovčeva 1, 3000 Celje, s pripisom MOJE PRAVICE. Na vidno mesto zapišejo ali nalepijo tudi ime šole.
  2. Zaželeno je, da projekt meseca decembra aktualiziramo še s pisanjem apelov  Vsako pero šteje, pod okriljem Amnesty International. Vsa navodila za pisanje najdete na njihovi spletni strani.
  3. Projekt bomo zaključili 10. decembra, na svetovni dan človekovih pravic, kjer bomo KNJIGE ŽELJA razstavili na razstavi v šoli nosilki projekta, odprti za širšo javnost. Ob zaključku razstave bomo knjige predali humanitarnim organizacijam ter domom za ostarele. Te jih bodo razdelile med ljudi, da bodo začutili, da niso sami.
  4. Rok prijave na naš projekt je 15. 10. 2024 – sodelujoče šole morajo izpolnjeno prijavnico s čitljivimi podatki poslati po elektronski pošti vodji projekta na naslov anja.kunej@guest.arnes.si.
  5. Ob zaključku projekta mentorji izpolnijo še evalvacijsko poročiloin ga pošljejo vodji projekta na naslov anja.kunej@guest.arnes.si, do 31. 1. 2025.

Več informacij najdete na:
https://os-franakranjca.si/nacionalni-projekt-moje-pravice-2024/

Fotogalerija

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...