LIKOVNIKI NA AART
Teme: Kulturna raznolikost, Kulturna dediščina, Kultura miru in nenasilja
Ključne besede: Mir, Naučiti se živeti skupaj, Okolje, Solidarnost, Umetnost
Nosilec: Osnovna šola Antona Aškerca Rimske Toplice
Vodja projekta: Nina Tuš (nina.tus [afna] os-rimsketoplice.si)
Ciljna skupina: OŠ, 7. - 9. razred
Likovniki na AART je celoletni projekt, z vrhuncem na srečanju mladih likovnikov in njihovih mentorjev, ki bo 20. maja 2025 na OŠ Antona Aškerca Rimske Toplice. Pred srečanjem se bodo sodelujoči učenci s svojimi mentorji tematsko pripravljali na dogodek, po srečanju pa bo sledila postavitev in otvoritev likovne razstave v enem izmed javnih prostorov v občini Laško.
AKTIVNOSTI PRED SREČANJEM
Mentorji bodo po zaključenih prijavah prejeli navodila za izvedbo delavnic, na katerih se bodo skozi šolsko leto pripravljali na likovno srečanje ter poglabljali izbrano temo. Delavnice bodo zasnovane kot likovne naloge in pogovori na temo SVET STRPNOSTI IN MIRU. V delavnicah lahko sodeluje neomejeno število učencev, na likovno srečanje pa mentor prijavi le dva.
SREČANJE MLADIH LIKOVNIKOV IN NJIHOVIH MENTORJEV
Likovniki na AART je srečanje, namenjeno učencem tretje triade osnovne šole ter likovnim pedagogom, s katerim bomo obeležili Teden umetnosti v vrtcu in šoli. Namen in cilji srečanja so spodbujanje večje povezanosti likovnih pedagogov, izmenjava izkušenj, dobrih praks, sodelovanje in strokovno izpopolnjevanje ter sproščeno ustvarjanje učencev, brez pritiska, da bi bilo njihovo delo ocenjeno in ovrednoteno z mesti. Projekt ponuja mladim likovnim ustvarjalcem priložnost, da se z umetnostjo odzovejo na izzive in probleme sodobnega časa.
Na srečanje se lahko prijavi likovni pedagog z dvema učencema, ki rada slikata, rišeta in na ta način izražata svoje občutenje sveta. Po potrditvah prijav bodo mentorji prejeli navodila za tematsko pripravo učencev na delavnico. S tem se bodo učenci že predhodno seznanili s temo in poglabljali UNESCO-va načela.
Likovno srečanje se bo začelo s sprejemom, uvodnim nagovorom ter nadaljevalo z ustvarjanjem mladih likovnikov. Tema likovnega srečanja se bo nanašala na doživljanje, videnje in občutenje sveta skozi oči mladih ter na spodbujanje strpnosti in miru.
Za učence bo v sodelovanju s Pedagoško fakulteto Univerze v Mariboru – z oddelkom za likovno umetnost, pripravljena likovna delavnica, na kateri bodo lahko izbirali med različnimi risarskimi in slikarskimi tehnikami in se z njimi svobodno izražali. Med likovnim delom bodo imeli možnost sodelovanja, druženja in medsebojnega povezovanja pri čemer bodo upoštevana UNESCO načela: načelo medsebojne povezanosti, načelo podpiranja interesov in sposobnosti učencev, načelo kakovosti medsebojnih delovnih odnosov, načelo ustvarjalnosti in načelo spremenljivosti.
Likovni pedagogi bodo med tem imeli organizirano druženje ob ogledu krajevne kulturne dediščine ter delavnico iz strokovnega področja zunanjega, povabljenega gosta, ki bo delovala po načelu Učiti se, da bi vedeli in učiti se delati.
Dogajanje se bo zaključilo z ogledom in predstavitvijo nastalih likovnih del ter s podelitvijo priznanj in potrdil vsem udeležencem. Vsa nastala likovna dela bodo kasneje tudi razstavljena v enem izmed prostorov v občini Laško ter bodo na ogled širši javnosti. Po izvedenih delavnicah in zaključenem projektu bodo mentorji izpolnili kratek evalvacijski obrazec, kjer bodo podali svoje mnenje in ugotovitve dela z učenci.
Likovniki na AART je projekt, zasnovan na sodelovanju, v duhu kulture miru, strpnosti in sprejemanja drugačnosti in spodbujanju likovne kreativnosti in zmožnosti izražanja skozi umetnost.
Zaradi organizacije je število udeležencev omejeno na največ 18 šol, in sicer po sistemu časovno oddanih prijav. Mentorji se z učenci prijavijo preko prijavnice, ki jo lahko najdete na povezavi do spletne strani naše šole. Prijave so možne najkasneje do 25. OKTOBRA 2024. Za vsa dodatna vprašanja lahko preko e-pošte kontaktirate vodjo projekta:
nina.tus@os-rimsketoplice.si
https://www.os-rimsketoplice.si/projekti-unesco
Več informacij najdete na:
https://www.os-rimsketoplice.si/projekti-unesco