DREVO = ŽIVLJENJE
Teme: Kulturna raznolikost, Globalno državljanstvo, Medkulturno učenje, Trajnostni razvoj, Trajnostni življenjski slog
Ključne besede: Cilji trajnostnega razvoja (SDG), Človekove pravice, Demokracija in pravičnost, Diskriminacija, Okolje, Solidarnost, Vključenost in pravičnost
Nosilec: Osnovna šola Frana Kranjca
Vodja projekta: Klavdija Krbavac Kenda (klavdija.krbavac [afna] gmail.com)
Ciljna skupina: vrtec, OŠ, 1. - 3. razred, OŠ, 4. - 6. razred, OŠ, 7. - 9. razred, srednja šola
Naše osnovno vodilo je Agenda 2030 za trajnostni razvoj, ki predstavlja zgodovinski dogovor mednarodne skupnosti za odpravo revščine, zmanjševanje neenakosti, zagotovitev napredka ter zaščite okolja za sedanje in bodoče generacije. Agendo sestavlja 17 globalnih ciljev, ki jih bo potrebno uresničiti do leta 2030.
V letošnjem šolskem letu bomo pozornost namenili 9. globalnemu cilju - INDUSTRIJA, INOVACIJE IN INFRASTRUKTURA. Cilj govori o podpiranju domačega tehnološkega razvoja, spodbujanju vključujoče in trajnostne industrializacije ter inovacij, povečavanju števila zaposlenih v raziskavah in razvoju,…
Z uresničevanjem cilja si države članice prizadevajo zgraditi vzdržljivo infrastrukturo, spodbujati vključujočo in trajnostno industrializacijo ter pospeševati inovacije.
K sodelovanju želimo pritegniti čim več slovenskih vzgojno-izobraževalnih ustanov, nevladnih organizacij in zunanjih sodelavcev ožjega in širšega okolja.
Potek projekta:
1. S skupino učencev, oddelkom ali posameznimi učenci izvedite učno uro, delavnico na izbrano temo – INDUSTRIJA, INOVACIJE IN INFRASTRUKTURA. Različne možnosti delavnic lahko najdete na spletnih straneh in v priročniku Globalni cilji za lokalni trajnostni razvoj.
Delavnica naj spodbuja elemente kritičnega mišljenja in učenčevo lastno aktivnost, ki jo prilagodite starostni stopnji otrok.
2. Kot nadaljevanje delavnice se osredotočite na inovacije. Otroci naj na poljubno velik list papirja (vendar ne manjši kot A4) predstavijo/narišejo/opišejo/izdelajo svojo inovacijo. Naj razmišljajo, s kakšno inovacijo, bi pripomogli k izboljšanju našega življenja, kaj oni v življenju pogrešajo oziroma bi želeli nadgraditi kakšno že obstoječo stvar.
3. Tri najbolj dovršene izdelke pošljite po navadni pošti na naslov: OŠ Frana Kranjca Celje, Hrašovčeva 1, 3000 Celje, s pripisom DREVO = ŽIVLJENJE.
4. Rok za oddajo izdelka in evalvacijskega poročila je 18. 4. 2025. Evalvacijsko poročilo lahko pošljete tudi po elektronski pošti na naslov klavdija.krbavac@gmail.com.
5. Projekt bomo zaokrožili z odprtjem razstave v avli šole ob koncu šolskega leta.
6. Rok prijave je november 2024.
Prijazno vas torej vabimo, da se nam pridružite pri ustvarjanju in raziskovanju.
Več informacij najdete na:
https://os-franakranjca.si/nacionalni-projekt-drevo-zivljenje-2023/