POSTANI PRAVI JUNAK/JUNAKINJA Z GESLOM: POBEREM SMET IN REŠIM SVET
Teme: Trajnostni življenjski slog
Ključne besede: Cilji trajnostnega razvoja (SDG), Okolje, Podnebne spremembe
Nosilec: Vrtec Koper
Vodja projekta: Kristina Vidali (kristina.vidali [afna] gmail.com)
Ciljna skupina: vrtec, OŠ, 1. - 3. razred
Cilji projekta
- Razvijanje ekološke zavesti predšolskih otrok skozi igro, literarna dela in pogovor.
- Pridobivanje konkretnih izkušenj, kako lahko aktivno prispevamo k varovanju in ohranjanju narave.
- Krepiti pozitiven zgled odraslih oseb o ekološki ozaveščenosti.
- Razvijanje odgovornega odnosa do narave in okolja, v katerem živimo – ločevanje odpadkov, čistilne akcije.
- Okrepiti sodelovanje s starši.
- Pripomoči h krepitvi telesa, druženju v naravi in izboljšanju počutja vsakega posameznika.
Projekt se v prvi vrsti nanaša na opazovanje narave in stvari, ki ne sodijo v naravno okolje. Otroke spodbujamo, da opazujejo naravo in okolico vrtca ter kritično presojajo, kaj ne spada v naravo. Z zgledom otrokom pokažemo, da se lahko odpadki poberejo v vrečko in s tem okolico olepša ter zagotavlja bolj varno in čisto okolje. Na sprehodih, pohodih ali na igrišču dnevno skrbimo za urejenost in čistost okolice s tem, da skupaj z otroki poberemo smeti. Pri tem ne izpustimo možnosti za poškodbe ali pobiranje nevarnih predmetov, zato smo pri tem previdni in uporabljamo zaščitne rokavice.
V okviru oddelka z raznimi dejavnostmi (področja kurikula) in pogovori otrokom prikažemo pomen ekološke ozaveščenosti in skrbi za naravo ter za svoje zdravje.
Na dan zemlje (22. 4.) z vsemi oddelki vrtca/šole izvedemo čistilno akcijo, kjer bi otroci skupaj z vzgojitelji očistili njim bližnje okolje. Ta dan naj bo posebej obeležen in izpostavljen kot nekaj posebnega.
Projekt dokumentiramo z izdelki, fotografijami dejavnosti, video posnetki in zapisi otrok.
Starše, stare starše povabimo, da tudi sami z otroki doma odidejo na sprehod z vrečko in poberejo smeti. To lahko dokumentirajo, pošljejo fotografije po elektronski pošti, ki jih kasneje v oddelku tudi pokažemo. Povabimo jih k sodelovanju tudi s prinašanjem odpadnega materiala, ki ga v oddelku izvirno uporabimo.
V obdobju od konca aprila pa do konca maja naredimo skupno razstavo izdelkov, fotografij, video posnetkov in zapisov otrok v vrtcu. Razstavo si lahko ogledajo otroci, starši in ostali, če bo to omogočalo stanje v državi. To bo predstavljalo tudi zaključek projekta.
Projekt lahko poteka skozi celo šolsko leto, poudarek pa je v pomladnih mesecih in predvsem ob dnevu zemlje - 22.4. Prijavnica za projekt bo konec avgusta objavljena na spletni strani Vrtca Koper. Prijave bodo odprte do 1.12.2021. Poročila pa je potrebno oddati do 31.5.2022. Na podlagi poročila bodo sodelujoči v projektu prejeli potrdilo po elektronskem naslovu.
Fotogalerija
Sodelujoče šole in vrtci ASPnet
- Vrtec Koper (nosilec projekta)
- Vrtec Mornarček Piran
- Osnovna šola Cirila Kosmača Piran
- Osnovna šola Franceta Bevka
- Vrtec Pedenjped
- Gimnazija Gian Rinaldo Carli Koper
- Osnovna šola Črna na Koroškem
- Osnovna šola Odranci
- Osnovna šola Frana Metelka Škocjan
- Osnovna šola Fokovci