Pojdi na glavno vsebino

Nameravana gradnja v območju svetovne dediščine – Plečnikove tržnice

18. marec 2025

V imenu slovenske Mreže Unescu pridruženih šol smo izrazili svojo podporo stališču Slovenske nacionalne komisije za UNESCO, ki ga je sprejela dne 28. januarja 2025 v zvezi z nameravano gradnjo v območju svetovne dediščine – Plečnikovih tržnic na podlagi mnenja svojega pristojnega odbora.

Odbor Slovenske nacionalne komisije za UNESCO za svetovno dediščino je v svojem stališču z dne 4. decembra 2024 z obžalovanjem ugotovil, da projekt prenove tržnic ne sledi vsem postopkom Konvencije o svetovni dediščine, del katere so vpisana izbrana Plečnikova dela v Ljubljani. Hkrati je opozoril, da je potrebno dosledno slediti vsem postopkom Konvencije o svetovni dediščini, tudi s posredovanjem presoje vplivov na svetovno dediščino na Center za svetovno dediščino ter upoštevanjem mnenja organov Konvencije.

Na pobudo ene izmed članic mreže smo zato tudi v slovenski Mreži Unescu pridruženih šol preučili dogajanje v zvezi s svetovno dediščino Plečnikovih del v Ljubljani. Najprej smo izvedli posvetovanje v enem središču ASPnet, ki je z jasno večino potrdilo pomembnost teme za mrežo. Zato smo nato opravili posvet še na nacionalni ravni ter se tako soglasno odločili, da se pridružimo stališču Slovenske nacionalne komisije za UNESCO.

Ob tem bi želeli izpostaviti prizadevanja in dejavnosti, ki jih Mreža Unescu pridruženih šol v Sloveniji izvaja v zvezi z ohranjanjem slovenske in svetovne kulturne dediščine. Ohranjanje kulturne dediščine je eden izmed stebrov našega delovanja - poleg izobraževanja za mir in izobraževanja za trajnostni razvoj. Zavedamo se, kako pomembno je, da mladi ne le poznajo svojo kulturno dediščino, temveč da jo tudi aktivno varujejo za prihodnje generacije. V tem okviru smo med letoma 2021 in 2023 izvedli skupni nacionalni projekt Dediščina v rokah mladih, kjer so se vse šole in vrtci v mreži posvetili dejavnostim za spoznavanje in ohranjanje lokalne dediščine. Rezultat teh dejavnosti je publikacija Dediščina v rokah mladih II, kjer so člani mreže predstavili izbrane lokalne spomenike ter opisali, kako bodo mladi z mentorji skrbeli zanje. Mentorji so prispevali tudi didaktična in pedagoška gradiva, ki so objavljena na naši spletni strani ter s tem so dostopna vsem pedagoškim delavcem pri poučevanju vsebin, povezanih z lokalno dediščino.

Glede na svoje poslanstvo ne želimo, da bi prihodnje generacije očitale naši, da smo v ključnem trenutku molčali in nismo storili vsega, kar je bilo v naši moči za ohranitev naše skupne kulturne dediščine.

Zato pozivamo, da se načrtovana gradnja pod osrednjo ljubljansko tržnico ne sme vršiti brez študije o presoji vplivov na svetovno dediščino in brez pregleda Centra za svetovno dediščino pri Unescu, saj bi brez zahtevanih postopkov ta poseg lahko ogrozil, poškodoval ali pa celo uničil del kulturne dediščine Slovencev, ki je kot del svetovne dediščine prepoznan pomemben za celotno človeštvo.

Poleg tega predlagamo, da se v prihodnji dialog vključijo tudi predstavniki Unescu pridruženih šol in mladih, saj menimo, da je pomembno, da generacije, ki bodo dediščino Plečnika ohranjale v prihodnosti, sodelujejo pri odločitvah, ki bodo lahko imele dolgoročne posledice za kulturno identiteto Ljubljane in Slovenije.

Stališče Slovenske nacionalne komisije za UNESCO

Dopis županu

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...