Pojdi na glavno vsebino

Meja: Umetnost kot pot do miru

Teme: Kulturna dediščina, Kultura miru in nenasilja, Globalno državljanstvo, Medkulturno učenje, Trajnostni razvoj
Ključne besede: Človekove pravice, Demokracija in pravičnost, Jeziki, Mir, Naučiti se živeti skupaj, Okolje, Solidarnost, Umetnost, Vključenost in pravičnost
Nosilec: Gimnazija Nova Gorica
Vodja projekta: Danica Aščić (danica.ascic [afna] gimng.si)
Ciljna skupina: OŠ, 1. - 3. razred, OŠ, 4. - 6. razred, OŠ, 7. - 9. razred, srednja šola

Projekt Meja: Umetnost kot pot do miru spodbuja vključevanje umetnosti v mirovno vzgojo, ki ne le obogati učne izkušnje, ampak učence tudi opremi s čustvenimi in kognitivnimi orodji, potrebnimi za prispevanje k bolj mirnemu svetu. Umetnost lahko na različne načine pomembno prispeva k vzgoji za mir s spodbujanjem empatije, kritičnega mišljenja in kulturne zavesti: • spodbuja empatijo in razumevanje: umetnost učencem in dijakom omogoča, da izrazijo svoja čustva in razumejo čustva drugih ter spodbuja empatijo; • skupne izkušnje: ogled in ustvarjanje umetnosti iz različnih okolij pomaga učencem in dijakom ceniti različne perspektive in izkušnje; • analiziranje umetnosti: interpretacija umetniških del in razprava o njih spodbujata kritično razmišljanje, saj učenci razmišljajo o temah miru in konfliktov, prikazanih v umetnosti; • ustvarjalno reševanje problemov vključuje inovativnost ter veščine, ki jih je mogoče prenesti na reševanje konfliktov in vzpostavljanje miru. • medvrstniško in medgeneracijsko sodelovanje spodbuja spoštovanje ter uči sodelovanja in strpnosti.

Aktivnosti v projektu:

  1. Srečanje na Cerju v petek, 20. septembra 2024, ob Pomniku braniteljem slovenske zemlje na Cerju v počastitev mednarodnega dneva miru in pričetek našega celoletnega projekta. Dijaki in učenci iz cele Slovenije se bodo udeležili različnih tematskih delavnic pod vodstvom naših profesorjev in dijakov tutorjev.

IN

  1. Likovni natečaj s sloganom UMETNOST KOT POT DO MIRU

Vabimo učence in dijake k ustvarjanju in izražanju svojih pogledov na trenutno ali preteklo stanje v svetu, skozi različne oblike likovnih tehnik. Razmišljajte o pomenu vrednot kot so mir, solidarnost, strpnost, kulturna raznolikost in globalno državljanstvo. Na natečaju je mogoče sodelovati individualno ali s skupinskim izdelkom. Vsaka šola lahko pošlje do 4 različne izdelke. Vsak izdelek naj bo opremljen  z naslednjimi podatki:

  • Naziv šole;
  • mentor;
  • ime in priimek avtorja/avtorjev;
  • starost oz. razred;
  • naziv likovnega dela.

Rok za oddajo likovnih del je 31. marec 2025. Vsa prispela likovna dela bodo razstavljena na dogodku ob Dnevu Evrope, ki ga organizira Gimnazija Nova Gorica, 9. maja 2025, v Novi Gorici. Najboljše delo bo prejelo praktično nagrado.

 

Izdelke pošljite na:

Gimnazija Nova Gorica

Delpinova ul. 9

5000 Nova Gorica

Pripis: UNESCO natečaj

 

ALI

 

Kakšen je vaš pogled na aktualno dogajanje v svetu? O katerih konfliktnih žariščih smo premalo osveščeni? Kaj vse sproža konflikte in vojne v svetu? Ali je lahko okolje sprožilec vojne – kakšna je vloga boja za vodne vire? Otroci kot žrtve vojne.

 

  1. Pomagajte nam sooblikovati zvočno knjižnico, kjer bomo lahko poslušali posnetke o pomen temeljnih vrednot, kot so mir, solidarnost, strpnost, kulturna raznolikost in globalno državljanstvo. Sodelujete lahko tako, da nam pošljete zvočni posnetek, ki naj ne bo krajši od 50 sekund in ne daljši od 7 minut. Posnetek je lahko intervju, pogovor, razprava, komentar, izražanje mnenja … o razumevanju, strpnosti in mirnemu reševanju konfliktov. Vsaka šola lahko pošlje do 5 zvočnih posnetkov. Posnetki naj bodo v mp.3 formatu, za pošiljanje datotek predlagamo https://wetransfer.com/. Pri dodajanju glasbene podlage bodite pozorni na avtorske pravice. Vsak posnetek naj bo opremljen  z naslednjimi podatki:
  • Naziv šole;
  • mentor;
  • ime in priimek avtorja/avtorjev;
  • starost oz. razred;
  • naziv posnetka.

Rok za oddajo zvočnih posnetkov je 31. marec 2025 na danica.ascic@gimng.si. Prispeli posnetki bodo objavljeni na šolski spletni strani https://www.gimng.si, najpozneje do 9. maja 2025. Najboljši posnetek bo prejel praktično nagrado.

 

Končni izdelki štejejo kot prijava na projekt, posebna prijava ni potrebna. Mentorji prejmejo potrdilo o sodelovanju v skladu s Pravilnikom o napredovanju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. V primeru, kjer sodeluje več mentorjev, potrdilo prejme prvi zapisani.

 

Več informacij o projektu na https://www.aspnet.si/sole-in-vrtci/sredisca/goriska.html.

 

 

Več informacij najdete na:
https://www.aspnet.si/sole-in-vrtci/sredisca/goriska.html

Fotogalerija

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...