Šolsko leto 2024 / 2025
Ciljna skupina
Vrsta projekta
9 projektov
Branje - moje sanje
Vrsta projekta: Krovni projekt
Teme: Kulturna dediščina
Nosilec: Osnovna šola Franja Goloba Prevalje
Glavni namen projekta Branje – moje sanje je promocija branja in skrb za trajnostni način življenja.
Dlan išče dlan
Vrsta projekta: Krovni projekt
Teme: Kultura miru in nenasilja, Trajnostni razvoj
Nosilec: Osnovna šola Destrnik - Trnovska vas
Namen projekta je povezovanje. Iščemo načine, da se povežemo v različnih starostnih skupinah (od vrtca do doma ostarelih) ter z različnimi akterji v lokalni skupnosti. Povežemo se, da bi skupaj delovali, bodisi na področju skrbi za druge ali pa skrbi za naš skupen planet.
Likovni extempore
Vrsta projekta: Krovni projekt
Teme: Kulturna dediščina, Kultura miru in nenasilja, Trajnostni razvoj
Nosilec: Osnovna šola Šempas
Projekt Likovni extempore poudarja sodelovanje v duhu kulture miru in nenasilja, strpnosti in sodelovanja, sprejemanja drugačnosti, v skrbi za osebnostni razvoj vsakega posameznika in za ohranitev naravne in kulturne dediščine. Skozi ustvarjalno druženje učenci, dijaki in varovanci centra za invalidno mladino spoznavajo kulturno in naravno dediščino kraja, posebnosti krajine in arhitekture ter modernejše tokove v likovnem ustvarjanju.
Mednarodni Unescov tabor Premikamo meje: Zgodbe, ki nas premikajo
Vrsta projekta: Krovni projekt
Teme: Kulturna raznolikost, Kulturna dediščina, Medkulturno učenje
Nosilec: Osnovna šola Maksa Pleteršnika Pišece
Projekt “Premikamo meje: Zgodbe, ki nas premikajo” je namenjen raziskovanju moči zgodb in njihovega vpliva na naše življenje. Skozi različne delavnice in aktivnosti bomo učence spodbujali k ustvarjanju, deljenju in analizi zgodb, ki jih navdihujejo in premikajo meje njihovega razmišljanja.
Meja: Umetnost kot pot do miru
Vrsta projekta: Krovni projekt
Teme: Kulturna dediščina, Kultura miru in nenasilja, Globalno državljanstvo, Medkulturno učenje, Trajnostni razvoj
Nosilec: Gimnazija Nova Gorica
Projekt Meja: Umetnost kot pot do miru spodbuja vključevanje umetnosti v mirovno vzgojo, ki ne le obogati učne izkušnje, ampak učence tudi opremi s čustvenimi in kognitivnimi orodji, potrebnimi za prispevanje k bolj mirnemu svetu. Umetnost lahko na različne načine pomembno prispeva k vzgoji za mir s spodbujanjem empatije, kritičnega mišljenja in kulturne zavesti: • spodbuja empatijo in razumevanje: umetnost učencem in dijakom omogoča, da izrazijo svoja čustva in razumejo čustva drugih ter spodbuja empatijo; • skupne izkušnje: ogled in ustvarjanje umetnosti iz različnih okolij pomaga učencem in dijakom ceniti različne perspektive in izkušnje; • analiziranje umetnosti: interpretacija umetniških del in razprava o njih spodbujata kritično razmišljanje, saj učenci razmišljajo o temah miru in konfliktov, prikazanih v umetnosti; • ustvarjalno reševanje problemov vključuje inovativnost ter veščine, ki jih je mogoče prenesti na reševanje konfliktov in vzpostavljanje miru. • medvrstniško in medgeneracijsko sodelovanje spodbuja spoštovanje ter uči sodelovanja in strpnosti.
Obleka od veka do veka
Vrsta projekta: Krovni projekt
Teme: Kulturna dediščina, Trajnostni življenjski slog
Nosilec: Vrtec Mornarček Piran
Raziskovali bomo teme povezane s tekstilom, oblačili in narodnimi nošami nekoč in danes. Dejavnosti bomo naravnali na način, da bomo pri otrocih in mladnostnikih spodbudili razvoj kritičnega mišljenja v povezavi s hitro modo ter vpliva sodobne tekstilne industrije na okolje. Ob tem želimo ob organiziranju različnih dejavnosti trajnostni način razmišljana mrežiti tudi širše med starše in v lokalno skupnost.
Po poti kulturne in naravne dediščine
Vrsta projekta: Krovni projekt
Teme: Kulturna dediščina, Trajnostni razvoj
Nosilec: Osnovna šola Turnišče
Mladi velikokrat premalo cenimo dragocenosti iz preteklosti. Zato je prav, da začnemo spreminjati svoje mišljenje ter prevzemati, ohranjati in širiti to, kar so nam zapustili naši predniki. Vse to nas je prepričalo, da obudimo spomine preteklosti. S tem bomo pripomogli k ohranjanju bogate kulturne in naravne dediščine. Naj bo naše Turnišče kraj z bogato dediščino in obetavno prihodnostjo. Na delavnicah bomo otroke, učence, dijake popeljali skozi svet življenja panonskega človeka, kjer bodo spoznali bogato kulturno in naravno dediščino. Pred začetkom delavnic bomo na šoli priredili kratko kulturno prireditev. Rdeča nit prireditve bo obarvana s točkami kulturne in naravne dediščine občine Turnišče.
Pozdrav ptic miru
Vrsta projekta: Krovni projekt
Teme: Kultura miru in nenasilja, Globalno državljanstvo, Medkulturno učenje
Nosilec: Osnovna šola Lava
"Pozdrav ptic miru" je nacionalni UNESCO projekt z mednarodno udeležbo, katerega namen je ozaveščanje učencev, dijakov in ljudi v okolju o pomenu miru in vzdrževanju dobrih medsebojnih odnosov doma in po svetu. Vrednoti, ki sta v zadnjem času na veliki preizkušnji. Projektne aktivnosti vsako leto spremlja vodilna oziroma osrednja tema. V šolskem letu 2024/2025 se osrednja tema glasi: »V miru so združene: sanje, ljubezen, znanje, svoboda, pravičnost in poštenost.«
Torkarjeva likovna kolonija
Vrsta projekta:
Notice: Array to string conversion in /var/www/www.aspnet.si/tpl-compiled/sl/73d77b85111621212a51b30272d9fbe5cad79d29.file.product-list.tpl.php on line 182
Array
Teme: Kulturna dediščina
Nosilec: Osnovna šola Koroška Bela Jesenice
Torkarjeva likovna kolonija je nacionalni projekt OŠ Koroška Bela Jesenice, ki vključuje učence UNESCO in bližnjih šol v kulturno življenje ožjega in širšega okolja. Učenci se povežejo z vrstniki iz drugih šol Slovenije in z različnimi oblikami likovnih dejavnosti (risanje, slikanje) ustvarjajo likovna dela na prostem. Poudarek je na kulturnem vrednotenju in varovanju kulturne dediščine.